Στὸν Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίας Τριάδος Ροδοπόλεως Ἀττικῆς λειτούργησε ὁ Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας, Μητροπολίτης Ἀττικῆς καὶ Βοιωτίας κ. Χρυσόστομος,σήμερα, ἡμέρα κατὰ τὴν ὁποία ἡ Ὀρθόδοξη Ἐκκλησία τιμᾶ τὴ Μετάσταση τοῦ Ἁγίου ἐνδόξου Ἀποστόλου καὶ Εὐαγγελιστοῦ Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου.
Στὴν ὁμιλία του ὁ Σεβασμιώτατος -μεταξὺ ἄλλων- εἶπε "Ὁ Ἀπόστολος Ἰωάννης εἶναι ὁ Εὐαγγελιστὴς τῆς ἀγάπης· δίχως ἀγάπη δὲν λογίζεται νὰ εἶναι κάποιος Ὀρθόδοξος Χριστιανός. Ἡ ἀγάπη εἶναι αὐτὴ ποὺ θὰ μᾶς συνοδεύσει ἀπὸ τὰ γήινα στὰ Οὐράνια."