Στὸ ἐξοχικὸ ναΰδριο τῆς Ἁγίας Ὁσιοπαρθενομάρτυρος Παρασκευῆς στὸ Λουτουφὶ Βοιωτίας βρέθηκε σήμερα τὸ ἀπόγευμα ὁ Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας, γιὰ νὰ προεξάρχει τοῦ πανηγυρικοῦ Ἑσπερινοῦ. Ἡ πάνδημη λιτανεία τῆς Ἁγίας εἰκόνος περιῆλθε τοὺς δρόμους τοῦ χωριοῦ καὶ κατέληξε στὸν πευκόφυτο αὔλιο χῶρο, ὅπου κι ἔλαβε χώρα ἡ εὐλόγηση τῶν ἄρτων.
Τὴν πανήγυρη τίμησαν μὲ τὴν παρουσία τους ὁ ἀξιότιμος Δήμαρχος Θηβῶν κ. Σπυρίδων Νικολάου καὶ Δημοτικοὶ Σύμβουλοι.
Νὰ παραμείνουμε σταθεροὶ στὶς ἀξίες καὶ στὰ ἰδανικὰ τῆς πίστεως καὶ τῆς πατρίδος μας μιμούμενοι τὸ παράδειγμα τῆς Ἁγίας Παρασκευῆς, τόνισε μεταξὺ ἄλλων ὁ Ποιμενάρχης μας, θέτοντας προβληματισμοὺς γιὰ τὸν ραγδαῖο ξεπεσμὸ τῶν ἀξιῶν μας ποὺ ὁλοένα καὶ χειροτερεύει.