Μὲ κατάνυξη τελέσθηκε ἡ Θεία Λειτουργία σήμερα Θ’ Κυριακὴ Ματθαίου, ἡμέρα μνήμης τοῦ προφήτη Ἡλία, στὸν Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίας Τριάδος Ἀσπροπύργου ἱερουργοῦντος τοῦ Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας, κ. Χρυσοστόμου.
Ὁ Ἐπίσκοπός μας τόνισε ὅτι ἡ ζωὴ τοῦ καθενὸς βρίσκεται σὲ μιὰ θαλασσοταραχὴ καὶ καταιγίδα, ὅμως μὲ τὴν πίστη πρὸς τὸ Χριστὸ τὰ πάντα εἰρηνεύουν καὶ καταλαγιάζουν .
Στὸ τέλος εὐχήθηκε στὸν ἑορτάζοντα πολιὸ ἐφημέριο τοῦ Ἱεροῦ Ναοῦ, π. Ἡλία Μαυρίδη , κληρικὸ ἕβδομης γενεᾶς, νὰ ἔχει δύναμη , ὑπομονὴ καὶ ν’ ἀξιωθεῖ τέλους ἀγαθοῦ.