Μέγας πανηγυρικὸς ἑσπερινὸς τελέστηκε σήμερα τὸ ἀπόγευμα στὸν ἐνοριακὸ Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίων Κωνσταντίνου καὶ Ἑλένης στὴν Ἄνω Φούσα Ἀσπροπύργου ἐπὶ τῇ μνήνῃ τῶν δύο θεοστέπτων Βασιλέων, τῶν Ἁγίων Αὐτοκρατόρων ἐκείνων, οἱ ὁποῖοι ἄλλαξαν τὸ ροῦν τῆς πορείας τῆς Ρωμαϊκῆς Αὐτοκρατορίας μπολιάζοντας τὸ ἑλληνικὸ πνεῦμα στὴν ὀρθόδοξη πίστη.
Ὁ Μέγας Κωνσταντῖνος, διορατικὸς καὶ σοφὸς ἡγέτης, ἀλλὰ καὶ μέγας φιλάνθρωπος, ποὺ ἑδραίωσε τὴ χριστιανικὴ Πίστη σὲ κάθε γωνιὰ τῆς Νέας Ρώμης, διότι προεῖδε ὅτι τὸ μέλλον τῆς βασιλείας του ἦταν ἡ πίστη στὸν Χριστό, ἀνέφερε ὁ Ποιμενάρχης μας στὴν ὁμιλία του κατὰ τὴν ἀποψινή του χοροστασία.
Τὸ ἱερὸ εἰκόνισμα τῶν Ἁγίων συνόδευσαν στὴν λιτανευτικὴ πομπὴ 13 κληρικοί, τὰ Κατηχητικὰ τῆς Μητροπόλεως, ἔνστολοι νέοι τοῦ Συλλόγου «Ἀκρίτες τοῦ Πόντου», ἡ Φιλαρμονικὴ τοῦ Δήμου Ἀσπροπύργου, ὁ Δήμαρχος τῆς πόλεως, διάφοροι ἐκπρόσωποι τῆς τοπικῆς αὐτοδιοικήσεως καὶ ἑκατοντάδες φιλεόρτων πανηγυριστῶν.
Ὁ Μέγας Κωνσταντῖνος, διορατικὸς καὶ σοφὸς ἡγέτης, ἀλλὰ καὶ μέγας φιλάνθρωπος, ποὺ ἑδραίωσε τὴ χριστιανικὴ Πίστη σὲ κάθε γωνιὰ τῆς Νέας Ρώμης, διότι προεῖδε ὅτι τὸ μέλλον τῆς βασιλείας του ἦταν ἡ πίστη στὸν Χριστό, ἀνέφερε ὁ Ποιμενάρχης μας στὴν ὁμιλία του κατὰ τὴν ἀποψινή του χοροστασία.
Τὸ ἱερὸ εἰκόνισμα τῶν Ἁγίων συνόδευσαν στὴν λιτανευτικὴ πομπὴ 13 κληρικοί, τὰ Κατηχητικὰ τῆς Μητροπόλεως, ἔνστολοι νέοι τοῦ Συλλόγου «Ἀκρίτες τοῦ Πόντου», ἡ Φιλαρμονικὴ τοῦ Δήμου Ἀσπροπύργου, ὁ Δήμαρχος τῆς πόλεως, διάφοροι ἐκπρόσωποι τῆς τοπικῆς αὐτοδιοικήσεως καὶ ἑκατοντάδες φιλεόρτων πανηγυριστῶν.
Στὸ τέλος, ὁ ἐφημέριος π. Ματθαῖος καὶ ἡ ἐκκλησιαστικὴ ἐπιτροπὴ τοῦ Ναοῦ παρέθεσαν τράπεζα ἀγάπης.