Στὸ κατανυκτικὸ παρεκκλήσιο τῆς Ἁγίας Φιλοθέης, ποὺ βρίσκεται στὴν Ἱερὰ Μονὴ Παναγίας Κοσμοσωτῆρος στὸ Κρυονέρι Ἀττικῆς, τέλεσε προηγιασμένη Θεία Λειτουργία ὁ Ποιμενάρχης μας, κ. Χρυσόστομος, μὲ κληρικοὺς τῆς Μονῆς καὶ τῆς Μητροπόλεως.
Στὸ χαιρετισμό του ἀναφέρθηκε στὴ ζωὴ τῆς Ρεγούλας Μπενιζέλου, τῆς μετέπειτα Φιλοθέης μοναχῆς, ἡ ὁποία στὶς ἡμέρες της ἔδωσε μαρτυρία ὀρθόδοξου μοναχισμοῦ μὲ πλούσιο φιλανθρωπικὸ ἔργο. Μέχρι σήμερα ἡ ἔντονη προσωπικότητά της εἶναι ζωντανὴ στὴν καρδιὰ τῶν Ἀθηνῶν, στὴν περιοχὴ τῆς Μητροπόλεως καὶ στὰ προάστια Ψυχικοῦ, Καλογρέζας καὶ Ἁγίας Φιλοθέης.