Με τη δέουσα λαμπρότητα ο εορτασμός της Κοιμήσεως στον Καθεδρικό
Το Πάσχα του Καλοκαιριού, η Κοίμηση και Μετάσταση της Παναγίας μας, εορτάσθηκε από την ομήγυρη των Χριστιανών με περισσή ευλάβεια και χαρά. Η ημέρα αυτή σηματοδοτεί την τοποθέτηση της Μεγάλης Πρέσβειρας στον λαμπρό Θρόνο του Ουρανού, κοντά στον Υιό της. Είναι η ημέρα κατά την οποία εκπληρώνονται τα λόγια του Μελωδού, που απευθύνει ο Σταυρωθείς Χριστός προς την θρηνωδούσα Μητέρα Του: «ἀναστήσομαι αὖθις καὶ μεγαλύνω σε». Έκτοτε, πάσαι αι γενεαί των ανθρώπων μακαρίζουν την Κοσμοσώτειρα ως Φοβερά Προστασία, ως καταφυγή, ως ελπίδα και σκέπη.
Επ' ευκαιρία της κοσμοχαρμόσυνης αυτής πανήγυρης που κινεί σύμπαντα τον λαό μας στην αγκαλιά της Μητέρας Εκκλησίας, προκειμένου να τιμήσουν «της βασιλείας το απόρθητον τείχος», τελέσθηκε Αρχιερατική Θεία Λειτουργία στον Καθεδρικό Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Αχαρνών, προεξάρχοντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Χρυσοστόμου.
Το πολυπληθές εκκλησίασμα το οποίο αγωνίσθηκε πνευματικά καθ' όλη την διάρκεια της δεκατετραημέρου νηστείας και προσήλθε να μεταλάβει των Αχράντων Μυστηρίων, έδωσε σε όλους την χαρά ότι ακόμη ο Ελληνικός λαός μας είναι λαός που σέβεται τον Θεό και τιμά την Κυρά-Παναγιά.
![DSC 2040](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2040.jpg)
![DSC 2013](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2013.jpg)
![DSC 2034](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2034.jpg)
![DSC 2048](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2048.jpg)
![DSC 2054](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2054.jpg)
![DSC 2055](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2055.jpg)
![DSC 2064](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2064.jpg)
![DSC 2061](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2061.jpg)
![DSC 2067](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2067.jpg)
![DSC 2068](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2068.jpg)
![DSC 2071](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2071.jpg)
![DSC 2075](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2075.jpg)
![DSC 2082](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2082.jpg)
![DSC 2085](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2085.jpg)
![DSC 2089](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2089.jpg)
![DSC 2104](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2104.jpg)
![DSC 2100](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2100.jpg)
![DSC 2102](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2102.jpg)
![DSC 2107](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2107.jpg)
![DSC 2109](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2109.jpg)
![DSC 2114](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2114.jpg)
![DSC 2120](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2120.jpg)
![DSC 2127](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2127.jpg)
![DSC 2128](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2128.jpg)
![DSC 2141](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2141.jpg)
![DSC 2144](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2144.jpg)
![DSC 2146](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2146.jpg)
![DSC 2150](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2150.jpg)
![DSC 2154](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2154.jpg)
![DSC 2158](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2158.jpg)
![DSC 2163](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2163.jpg)
![DSC 2175](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2175.jpg)
![DSC 2177](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2177.jpg)
![DSC 2179](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2179.jpg)
![DSC 2189](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2189.jpg)
![DSC 2197](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2197.jpg)
![DSC 2201](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2201.jpg)
![DSC 2206](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2206.jpg)
Κατά την διάρκεια του Κοινωνικού, ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος ανέγνωσε το μήνυμα του επί τη μνήμη της Κοιμήσεως της Θεοτόκου με τίτλο «'Eν τὴ Κοιμήσει τὸν κόσμον οὐ κατέλιπες Θεοτόκε» (βλ. εδώ).
![IMG 8904](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/IMG_8904.jpg)
![DSC 2215](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2215.jpg)
![DSC 2212](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2212.jpg)
![DSC 2216](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2216.jpg)
![DSC 2217](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2217.jpg)
![DSC 2219](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2219.jpg)
![DSC 2221](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2221.jpg)
![DSC 2222](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2222.jpg)
![DSC 2226](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2226.jpg)
![DSC 2243](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2243.jpg)
![DSC 2037](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2037.jpg)
![DSC 2241](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2241.jpg)
Με το πέρας της Λειτουργίας αναγνώσθηκε η Συνοδική Ευχή για την καταπολέμηση του κορωνοϊού και την στήριξη της ταλαιπωρημένης ανθρωπότητας.
![IMG 8905](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/IMG_8905.jpg)
Ακολούθως, ο Σεβασμιώτατος, λαβών τον λόγο, αναφέρθηκε στην διακριτική και ευγενική στάση που κράτησε η Εκκλησία ενόψει του κορωνοϊού, τονίζοντας ότι η πίεση που αισθανόμαστε άπαντες είναι μεγάλη. Είναι γεγονός, ότι η ύπαρξη των επιβεβλημένων και ευπρόσδεκτων για την προστασία της υγείας μέτρων παρουσίασε μια διάκριση ειδικά κατά της Εκκλησίας. Η απαγόρευση των λιτανειών την δεδομένη περίοδο ήταν επιζήμια για την Πατρίδα μας. Για τον λόγο αυτό, χάριν ευλογίας λιτανεύθηκε γύρω από τον Καθεδρικό, αλλά και άλλους Ναούς της Μητροπολιτικής μας περιφέρειας, η Εικόνα της Κοιμήσεως, όχι για προβολή, ούτε από πείσμα, αλλά με σκοπό να αγιασθεί ο τόπος όπου απαγορεύονται οι λιτανείες, την στιγμή που η κούκλα Αμάλ περιφέρεται ελεύθερα.
![DSC 2245](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2245.jpg)
![DSC 2247](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2247.jpg)
![DSC 2250](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2250.jpg)
![DSC 2253](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2253.jpg)
![DSC 2258](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2258.jpg)
![DSC 2269](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2269.jpg)
![DSC 2273](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2273.jpg)
![DSC 2278](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2278.jpg)
Έξωθεν του Ναού πραγματοποιήθηκε δέηση, μετά την οποία εψάλη από όλους ο Εθνικός Ύμνος.
Εν κατακλείδι, ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε η Παναγία να μας σκεπάζει όλους, και να πρεσβεύει για τη Σωτηρία μας.
![DSC 2291](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2291.jpg)
![DSC 2295](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2295.jpg)
![DSC 2297](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2297.jpg)
![DSC 2298](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2298.jpg)
![DSC 2306](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2306.jpg)
![DSC 2308](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2308.jpg)
![DSC 2299](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2299.jpg)
![DSC 2310](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2310.jpg)
![DSC 2300](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2300.jpg)
![DSC 2320](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2320.jpg)
![DSC 2319](/images/A-2021/AUGUSTOS/PANAGIAS_2021/DSC_2319.jpg)
Επί τη εορτή της Κοιμήσεως πανηγύρισαν, επίσης, οι ομώνυμες Ιερές Μονές στην Πάρνηθα και στα Λεύκτρα.