Στὸν Ἱερὸ Ναὸ Ἁγίου Ἐλευθερίου Ἀσπροπύργου λειτούργησε σήμερα, ΣΤ’ Κυριακὴ ἀπὸ τοῦ Πάσχα τοῦ Τυφλοῦ, ὁ Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας.
Ἡ ὁμιλία του εἶχε ἀναφορὰ στὴ θεραπεία τοῦ ἐκ γενετῆς τυφλοῦ, μεταφέροντας στοὺς πιστοὺς τὸν προβληματισμὸ ὅτι σήμερα δυστυχῶς οἱ περισσότεροι τῶν ὀρθοδόξων ἔχουμε πνευματικὴ τύφλωση.
Ὅταν ὁ χριστιανὸς προσεγγίζει τὸ Θεὸ τῆς ἀγάπης καρδιακά, πλημμυρίζει ἀπὸ τὴ Χάρη του καὶ φωτίζεται ψυχικά, μὲ ἀποτέλεσμα νὰ μὴν κάνει ποτὲ λάθη στὴ ζωή του. Ὅταν ὅμως δὲν πλησιάζουμε καρδιακὰ τὸν Κύριο ἡμῶν Ἰησοῦ Χριστὸ παραμένουμε σὲ πνευματικὴ τύφλωση, μὲ ἀποτέλεσμα πολλὲς ἐκ τῶν ἀποφάσεων στὴ ζωή μας νὰ εἶναι τραγικὲς.