Στὸ Ἱερὸ Κάθισμα τῶν ἕξι Μεγαρέων Μαρτύρων στὰ Μέγαρα χοροστάτησε γιὰ τὴν ἀκολουθία τοῦ ἑσπερινοῦ ὁ Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας, κ. Χρυσόστομος, ὁ ὁποῖος ξεχωριστὰ ἀπὸ τὴν ἀναφορὰ στὸ πρόσωπο τῆς Παναγίας μας μίλησε γιὰ τὴ θυσιαστικὴ προσφορὰ τῶν ἕξι Μαρτύρων κατὰ τὴν περίοδο ποὺ ἡ πατρίδα μας ἦταν ὑπόδουλη στοὺς Ὀθωμανοὺς καὶ τὴ μεγάλη προστασία ποὺ προσέφεραν μὲ θαυματουργικὸ τρόπο στὴν πόλη τῶν Μεγάρων.
Τόνισε ὅτι ὅλοι ἔχουμε καθῆκον νὰ στρέψουμε τὴ σκέψη μας στὸ παρελθὸν βλέποντας τοὺς ἀγῶνες ὅλων ἐκείνων ποὺ δὲ θέλησαν νὰ παραδώσουν τὴν πατρίδα σὲ χέρια ἀλλόθρησκων καὶ ἀλλοεθνῶν, σὲ ἀντίθεση μὲ ἀρκετοὺς τῶν ἡμερῶν μας, οἱ ὁποῖοι ἐν ὀνόματι τῆς παγκοσμιοποιήσεως ἰσοπέδωσαν ἀρχές,ἤθη,ἔθιμα,ὀρθόδοξη καὶ ἐθνικὴ ταυτότητα.