Στην αίθουσα του Ιερού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Ασπροπύργου τελέσθηκε, το απόγευμα της Δευτέρας, ο Αγιασμός για την έναρξη του Β' κύκλου μαθημάτων της Σχολής Κατηχητών, υπό του σεπτού μας Ποιμενάρχου κ. Χρυσοστόμου.
Με το πέρας του Αγιασμού, ο Επίσκοπός μας απευθυνόμενος προς τους εν δυνάμει Κατηχητές που θα αναλάβουν την ιερή αποστολή της εν Χριστώ κατηχήσεως, τόνισε ότι ο γνήσιος Κατηχητής, ο γνήσιος πνευματικός διδάσκαλος οφείλει να διακατέχεται από πνεύμα αγάπης, ζήλου και αυταπάρνησης, προκειμένου να κερδίσει ψυχές για τον Χριστό, οι οποίες ακολούθως θα μεταμορφώσουν την κοινωνία.