Στο παρεκκλήσιο του Αγίου Βασιλείου της Ιεράς Μονής Μεταμορφώσεως του Σωτήρος στο Βαρνάβα λειτούργησε σήμερα ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος, με συλλειτουργούς του τον π. Θεόφιλο και τον π. Κωνσταντίνο, επί τη αποδόσει της εορτής των Χριστουγέννων, αλλά και για να τιμήσουν προεορτίως τη μνήμη του Μεγάλου Θεοφόρου πατρός Βασιλείου, Επισκόπου Καισάρειας.
Με το πέρας της Θείας Λειτουργίας, σύντομη ομιλία εκφώνησε ο π. Θεόφιλος, αναφερθείς στο έργο του Αγίου.
Κατόπιν, παρετέθη λιτή τράπεζα για τους παρευρισκόμενους, οπού ο Σεβασμιώτατος είχε την ευκαιρία να κόψει την Αγιοβασιλόπιτα της Ιεράς Μονής.