Τήν Τετάρτη, 29-06/12-07-2017, πραγματοποιήθηκε ὁ ἐτήσιος ἑορτασμός τῆς μνήμης τοῦ Ἀποστόλου τῶν Ἐθνῶν Παύλου, τοῦ καί ἱδρυτοῦ τῆς Ἐκκλησίας τῶν Ἀθηνῶν.
Ὁ καθιερωμένος Συνοδικός Ἑσπερινός ἐψάλη στόν ἱστορικό Ναό Ἁγίας Παρασκευῆς στό Μοναστηράκι Ἀθηνῶν χοροστατοῦντος τοῦ Μακαριωτάτου Ἀρχιεπισκόπου Ἀθηνῶν καί πάσης Ἐλλάδος κ. Καλλινίκου, μέ τήν συμμετοχή τῶν Σεβ. Μητροπολιτῶν Πειραιῶς & Σαλαμῖνος κ. Γεροντίου, τοῦ Ποιμενάρχου μας Ἀττικῆς & Βοιωτίας κ. Χρυσοστόμου καί Φιλίππων & Μαρωνείας κ. Ἀμβροσίου.
![1YDRGIUY](/images/AGIOKATATAXI_AG_IOSHF_2015/synodikos_eortasmos_2017/1YDRGIUY.jpg)
![2UYSFYG](/images/AGIOKATATAXI_AG_IOSHF_2015/synodikos_eortasmos_2017/2UYSFYG.jpg)
Τούς ἱερούς ὕμνους τῆς ἑορτῆς ἔψαλε κλιμάκιο τῆς χορωδίας τῆς Μητροπόλεως μας "Πάτριον Ἀναλόγιον" ὑπό τήν διεύθυνση τοῦ Χοράρχου αὐτῆς κ. Ἰωάννη Κιαχόπουλου.
Ἐμπνευσμένη Ὁμιλία ἐκφώνησε ὁ Σεβ. Φιλίππων & Μαρωνείας κ. Ἀμβρόσιος μέ θέμα: «Ὁ Ἀπόστολος Παῦλος καὶ οἱ τρεῖς Ποιμαντικές του Ἐπιστολὲς (Πρὸς Τιμόθεον Α’ & Β’ καὶ Πρὸς Τῖτον)».