Εν μέσω πλήθους λαού τελέσθηκε απόψε, το απόγευμα της Μεγάλης Παρασκευής, ο Όρθρος του Μεγάλου Σαββάτου στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό Παναγίας Σουμελά Ασπροπύργου, χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Ποιμενάρχου μας κ. Χρυσοστόμου, με τη συμμετοχή των εκκλησιασμάτων των Ιερών Ναών Αγίας Τριάδος, Αγίου Κωνσταντίνου και Αγίου Ελευθερίου Ασπροπύργου.
Τους ιερούς ύμνους απέδωσαν ιεροψάλτες από τους Ναούς της περιοχής, ενώ στα λαοφιλή εγκώμια συμμετείχε και χορός γυναικών, κλιμάκιο της Χορωδίας της Μητροπόλεώς μας «Υμνωδοί».
Με το πέρας της Δοξολογίας πραγματοποιήθηκε η έξοδος του Επιταφίου, βασταζομένου από νέους άνδρες ενδεδυμένους την παραδοσιακή ποντιακή φορεσιά.
Την λιτανευτική πομπή σχημάτισαν, μεταξύ άλλων, παιδιά των Κατηχητικών Σχολείων του Ασπροπύργου και μέλη του Συλλόγου Ποντίων Ασπροπύργου «Ακρίτες». Τόσο η Φιλαρμονική Μπάντα του Δήμου Ασπροπύργου, όσο και οι νεαροί λυράρηδες με τον ανδρικό και τον γυναικείο χορό, με τις γλυκές μελωδίες τους τόνισαν τη συγκίνηση και απέδωσαν τιμές στο λιτανευόμενο Δεσποτικό Σώμα. Την ευταξία της λιτανείας επωμίσθηκε η κα. Ευαγγελία Ψαρομμάτη, Διευθύντρια των Κατηχητικών Σχολείων, με συνεργάτιδές της από τις Κατασκηνώσεις «Το Περιβόλι της Σουμελά», ενώ σε όλη την Ακολουθία την τάξη διακόνησε υποδειγματικά ομάδα ανδρών του Ναού, οι οποίοι μάλιστα στόλισαν και τον Επιτάφιο με προεξάρχοντα τον Σεπτό Ποιμενάρχη μας.
Η πομπή διέβη έξωθεν του Δημαρχείου. Εκεί εψάλη Δέηση και ο Σεβασμιώτατος εξέφρασε ευχές τόσο στον αξιότιμο Δήμαρχο Ασπροπύργου κ. Ιωάννη Ηλία, όσο και στα μέλη που συγκροτούν το Δημοτικό Συμβούλιο,να έχουν δύναμη ώστε να μπορούν να προσφέρουν τα καλύτερα για τον Ασπρόπυργό μας.
Με την επιστροφή στον Ναό, στον λιθόστρωτο αύλειο χώρο, ο Μητροπολίτης μας απηύθυνε λογύδριο στο πλήθος του κόσμου, λέγοντας ότι δύο χιλιάδες χρόνια αποδεικνύεται αληθές το τροπάριο «αἱ γενεαὶ πάσαι ὕμνον τῇ ταφῇ σου προσφέρουσι Χριστέ μου». Δύο χιλιάδες χρόνια, ακόμη υμνούμε το σημαντικότερο πρόσωπο που πέρασε ποτέ από τον κόσμο, τον Θεό, ο Οποίος καταδέχθηκε να γίνει Άνθρωπος και να πάθει ως Άνθρωπος για να ελκύσει το ανθρώπινο γένος στην προ της εξορίας κατάστασή του.
Επίσης, ο Σεβασμιώτατος τόνισε ότι για τον Χριστό μας, άπαντες είμαστε μία οικογένεια. Αυτό φαίνεται ξεκάθαρα στην Θεία Κοινωνία. Όταν προσερχόμαστε στο Ποτήριο της Ζωής, όλοι είμαστε δούλοι του Θεού, ανεξαιρέτως ιδιότητας. Ο Κύριος μας θέλει ενωμένους τόσο μεταξύ μας, όσο και με Εκείνον. Για αυτό αξίζει να Του επιτρέψουμε να είναι Κυρίαρχος στη Ζωή μας. Δεν είμαστε Χριστιανοί μόνο για δύο μέρες, αλλά όλη μας την ζωή. Όποιες τυχόν προφάσεις αδυναμίας μας απομακρύνουν από την Κοινωνία με τον Θεό, αποτελούν δικαιολογίες. Τον Θεό έχουμε την δυνατότητα να Τον πλησιάσουμε όλοι, καθώς ο Κύριος δεν είπε όστις δύναται, αλλά «ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν…». Όλοι μπορούμε, αρκεί να θέλουμε. Ας αφήσουμε τις προφάσεις που μας κρατούν μακριά από το Φως του Χριστού, διότι αργά ή γρήγορα θα φύγουμε. Δεν θα μείνουμε εδώ στη γη, δεδομένου ότι ο σωματικός θάνατος αποτελεί την βέβαιη κληρονομιά μας. Μην χάνουμε τον χρόνο.
Εν κατακλείδι, ο Σεβασμιώτατος ευχήθηκε αφενός η δύναμη του Χριστιανισμού, η δύναμη να μετατρέπει το σκοτάδι σε Φως, να ξεπηδήσει από τις ψυχές όλων μας, ώστε να απλωθεί το Φως και να ζήσουμε ημέρες ειρηνικές και χαρμόσυνες, και αφετέρου να αξιωθούμε να εορτάσουμε με το καλό την Αγία Ανάσταση.