Με κατάνυξη τελέσθηκε νυκτερινή ακολουθία επί τη μνήμη των Αγίων Πελαγίας και Ταϊσίας στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό Παναγίας Σουμελά Ασπροπύργου.
![viber image 2022 10 21 11 17 39 943](/images/A-2022/OKTOVRIOS/viber_image_2022-10-21_11-17-39-943.jpg)
Στον Όρθρο και στη Θεία Λειτουργία, που τελέσθηκε από Ιερείς, χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος, ο οποίος στην ομιλία του αναφέρθηκε στο μεγάλο δώρο της μετανοίας, δεδομένου ότι με την μετάνοια δύο πρώην πόρνες, η Πελαγία και η Ταϊσία, κατόρθωσαν να κατακτήσουν την αγιότητα και να κερδίσουν θέση μέσα στο αγιολόγιο της Εκκλησίας μας. Επίσης, ο Σεβασμιώτατος αναφέρθηκε στο σώμα ως Ναό του Θεού κατά τον Απόστολο Παύλο, τονίζοντας παράλληλα την μεγάλη αξία που έχει η παρθενία και η αγνότητα για τους Χριστιανούς. Τα αγαθά αυτά πρέπει να ενθαρρύνουμε τις νέες γενιές να τα διαφυλάττουν ως πολύτιμο θησαυρό και να μη παρασύρονται από τις κακές συνήθειες του κόσμου, ο οποίος, δυστυχώς, έχει χάσει τον δρόμο που οδηγεί στον Θεό.