Στὴ μυροβόλο Χίο βρίσκεται ἀπὸ χθὲς τὸ ἀπόγευμα ὁ Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος γιὰ τὴν ὀνομαστικὴ ἑορτὴ τοῦ Ἡγουμένου τῆς Μονῆς τῶν Ἁγίων Πατέρων, Ἀρχιμανδρίτου Ἀθανασίου.
Σήμερα τελέσθηκε Ἀρχιερατικὴ Θεία Λειτουργία στὸ καθολικὸ τῆς Μονῆς ἱερουργοῦντος τοῦ Ἐπισκόπου μας, μὲ συλλειτουργοὺς τὸν Γέροντα Ἀθανάσιο καὶ Ἱερεῖς τῆς Μητροπόλεώς μας ποὺ προσῆλθαν,γιὰ νὰ εὐχηθοῦν στὸν ἑορτάζοντα.
Πλῆθος πιστῶν συμμετεῖχε καὶ συμπροσευχήθηκε μὲ κατάνυξη.
Ὁ Ποιμενάρχης μας στὴ σύντομη ὁμιλία του ἀνεφέρθη στὸν ἑορταζόμενο Ὅσιο Ἀθανάσιο -πατέρα τοῦ κοινοβιακοῦ μοναχισμοῦ τοῦ Ἁγίου Ὄρους- καὶ εὐχήθηκε στὸν ἑορτάζοντα Ἡγούμενο τῆς Μονῆς νὰ συνεχίσει τὸ δύσκολο ἔργο του μὲ διάκριση, σύνεση καὶ ὑπομονή.