Στὸν Ἱερὸ Ναὸ Τιμίου Προδρόμου Μεσορόπης Καβάλας συλλειτούργησε ὁ Ποιμενάρχης μας, κ. Χρυσόστομος, μὲ τὸν ἐφημέριο π. Ἀβραὰμ καὶ τὸ Διάκονο Λεωνίδα. Στὸ κατάμεστο ἀπὸ πιστοὺς καὶ ἰδιαιτέρως νέους ἀνθρώπους μίλησε ὁ Ἐπίσκοπός μας ἀναφερόμενος στὴ μετάνοια, τὴν ὁποία χαρακτήρισε ὅπλο κατὰ τοῦ διαβόλου. Ἡ μετάνοια εἶναι τὸ μέσο ποὺ θεώνει τὸν Ὀρθόδοξο Χριστιανό.
Στο Ιερό παρέστη συμπροσευχόμενος ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Πειραιώς και Σαλαμίνος κ. Γερόντιος .