Η μνήμη της αποτομής της Τιμίας Κάρας του Αγίου Προφήτου Προδρόμου και Βαπτιστού Ιωάννου εορτάσθηκε ιδιαιτέρως στον ομώνυμο ιστορικό Ιερό Ναό στο Λουτουφί Βοιωτίας και στο ομώνυμο Ιερό Ησυχαστήριο στην Αυλίδα.
Την παραμονή της εορτής, ο Σεβασμιώτατος Ποιμενάρχης μας κ. Χρυσόστομος χοροστάτησε στον Μέγα Εσπερινό στον Ιερο Ναό Τιμίου Προδρόμου Λουτουφίου και ακολούθως προεξήρχε της Ιεράς Λιτανείας.
Με την επιστροφή στον Ναό, τελέσθηκε αρτοκλασία στον γραφικό αύλειο χώρο και ο Σεβασμιώτατος εκφώνησε ομιλία.
Ανήμερα της εορτής, ο Επίσκοπός μας τέλεσε την Θεία Λειτουργία στο Ιερό Ησυχαστήριο του Τιμίου Προδρόμου Αυλίδος.
Στις ομιλίες του, παραμονή και ανήμερα, ο Σεβασμιώτατος, αφού αναφέρθηκε στην σημαντική αποστολή των Αγίων Προφητών, τόνισε ότι ο σήμερα τιμώμενος Πρόδρομος Ιωάννης υπήρξε ο μεγαλύτερος των Προφητών, δεδομένου ότι αξιώθηκε συν τοις άλλοις να βαπτίσει τον Ίδιο τον υπ' αυτού κηρυττόμενο Μεσσία. Η προφητική του δράση, μάλιστα, δεν περιορίσθηκε μόνο στα επίγεια, αλλά μετά την αποτομή της Κεφαλής του, έσπευσε να κηρύξει την έλευση του Σωτήρος Χριστού στον Άδη.