Με φύλακα και προστάτιδα τη γλυκιά μας Παναγιά, ολοκληρώθηκε το Σάββατο, το Θεματικό Θερινό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα των Παιδικών και Νεανικών Κατασκηνώσεων της Ομάδας των Κοριτσιών «Περιβόλι της Σουμελά» 2023.
Για 5η φορά, και ύστερα από τρία χρόνια παύσης επαναλειτούργησαν φέτος, με την ευλογία και τις ενέργειες του Πνευματικού μας Πατρός, Σεβασμιωτάτου κ. Χρυσοστόμου, οι Κατασκηνώσεις της Ιεράς Μητροπόλεως Αττικής και Βοιωτίας.
Με πρώτη την ομάδα των κοριτσιών τέθηκε σε εφαρμογή την εβδομάδα που πέρασε, το ειδικά σχεδιασμένο για το καλοκαίρι του 2023, πρόγραμμα. Το ίδιο το εκπαιδευτικό, εκτός από ιερό περιεχόμενό του, διασφάλιζε στα παιδιά μας, ακόμη μια μεγάλη προστάτιδα κατά τη διαμονή τους στις εγκαταστάσεις στα Βίλια. Πρόκειται για την, σε λίγες ημέρες τιμώμενη Μικρασιάτισσα Αγία, Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.
Αναμνηστικά δώρα που έλαβαν τα παιδιά υπό του Σεβασμιωτάτου κ. Χρυσοστόμου
Το Περιβόλι, που φιλοξένησε κορίτσια της Αρχιερατικής μας Περιφέρειας, ηλικίας 10-16 ετών, ήταν αφιερωμένο στην Καππαδόκισσα Αγία του 9ου & 10ου αιώνος, Οσία Ειρήνη, Ηγουμένη της Μονής του Χρυσοβαλάντου της Κωνσταντινουπόλεως και είχε τίτλο:
«Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, από την Αγιοτόκο γη της Καππαδοκίας και τη Βασιλεύουσα,
στην Αττική γη και στο Περιβόλι της Σουμελά».
Το λογότυπο για το «Περιβόλι της Σουμελά 2023» περιλαμβάνει τα σύμβολα, τα ταυτισμένα με την Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου
Την ανάπτυξη και τον σχεδιασμό του Θεματικού Εκπαιδευτικού ανέλαβε η Διευθύντρια του Γραφείου Παιδείας και Πολιτισμού της Μητροπόλεως, κα Ευαγγελία Μ. Ψαρομμάτη, η οποία και επιμελήθηκε την υλοποίηση σε συνεργασία με τα επί σειρά ετών σταθερά και άξια Στελέχη του θεσμού της κατασκήνωσης:
Αρχηγός: Μαρία Παπαδοπούλου, Ομαδάρχισσες: Αγγελική Παπασπύρου, Φωτεινή Μαυρίδη, Κωνσταντίνα Κιαχοπούλου, Σοφία Τορτοπίδου, Γεωργία Παύλου, Ελισάβετ Λαζαρίδη, Σόνια Παπαδοπούλου, Χρυσούλα Μαυροματίδου, Κατερίνα Καλπακίδου, και υποστηρικτικά η Χρυσάνα Γυριχίδη.
Στην -συν Θεώ- επιτυχή πραγματοποίηση του φετινού στόχου, δηλ. την -με βιωματική εκπαιδευτική μέθοδο- γνωριμία των κοριτσιών μας με τη θαυματουργό και λαοφιλή Αγία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, συνέβαλαν οι εν δυνάμει Ομαδάρχισσες και νυν βοηθοί του προγράμματος:
Αθηνά Παυλίδου, Αλεξάνδρα Συρανίδου, Σοφία Συρανίδου, Ελένη Κουρτσανίδου, Κατερίνα Ιωακειμίδου, Αναστασία Αντωνιάδου, Γεωργία Βασιλειάδου, Θεοδώρα Σαββουλίδου, Ειρήνη Πεχλιβανίδου.
Τόσο οι Ομαδάρχισσες, όσο και οι βοηθοί είναι νέες της Εκκλησίας και της Μητροπόλεώς μας από τις ενορίες: Καθεδρικός Ι.Ν. Αγ. Νικολάου Αχαρνών, Ι.Ν. Αγ. Νεκταρίου Αχαρνών, Ι.Ν. Αγ. Τριάδος Ασπροπύργου, Ι.Ν. Αγ. Κωνσταντίνου & Ελένης Ασπροπύργου, Αγ. Πατέρων Παιανίας, Ι.Ν. Αγ. Πάντων Θηβών.
Τα παιδιά, συνοδευόμενα από τα Στελέχη του Περιβολιού, μεταφέρθηκαν ομαδικά με λεωφορεία, από τον Ι. Ν. Αγ. Κων/νου Ασπροπύργου στις εγκαταστάσεις των Βιλίων.
Κατά την άφιξη της Ομάδας του Περιβολιού στις κατασκηνώσεις, δόθηκαν οδηγίες κι έγινε σύντομη ενημέρωση για ζητήματα τάξης και ασφάλειας.
Ως είθισται το ίδιο απόγευμα πραγματοποιήθηκε ο καθιερωμένος Αγιασμός υπό του Μητροπολίτη μας κ. Χρυσοστόμου μετά του Πρωτοσύγκελου π. Μιχαήλ Κωνσταντινίδη, προς ευλογία και προστασία των μικρών και μεγάλων συμμετεχόντων και διακονούντων στην εκπαιδευτική δράση. Οι νεαρές κυρίες του Περιβολιού υποδέχθηκαν τον Σεβασμιώτατο με την πρέπουσα τιμή.
Παρών, κατά την πρώτη ημέρα, ήταν και ο αρμόδιος για την τεχνική υποστήριξη του προγράμματος π. Ματθαίος Μαβίδης.
Την επομένη, ο Επίσκοπός μας διένειμε στα παιδιά τα αναμνηστικά δώρα που έφεραν τη μορφή της τιμώμενης Αγίας (εικόνα, μπρελόκ, μαγνήτης), αλλά και τα απαραίτητα για τις ανάγκες του ενεργού εκπαιδευτικού «εργαλεία», (προσευχητάρι, κομποσκοίνι, έντυπο με ύμνους και τραγούδια). Ο Σεβασμιώτατος, προσφέροντας τα δωράκια, έδωσε και την ευχή του, σε κάθε μια ξεχωριστά, από την Αρχηγό έως την μικρότερη κατασκηνώτρια, για καλή και επιτυχή έκβαση του επικείμενου ιερού έργου. Παράλληλα, συνομίλησε με τα παιδιά, έδωσε πατρικές συμβουλές και όλοι μαζί έβγαλαν την ομαδική φωτογραφία.
Αντίστοιχα, οι νεαρές κυρίες προσέφεραν κι αυτές στον Μητροπολίτη μας κ. Χρυσόστομο ένα χειροποίητο αναμνηστικό δώρο που απεικονίζει την Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου (δια χειρός της Ομαδάρχισσας Ελισάβετ Λαζαρίδη), εκφράζοντας τις ευχαριστίες τους για το ενδιαφέρον και την αγάπη που έμπρακτα επιδεικνύει προς τα παιδιά, αλλά και την ευγνωμοσύνη τους για την ευεργεσία που λαμβάνουν μέσα από τη δυνατότητα της υλοποίησης του εκπαιδευτικού κατασκηνωτικού προγράμματος της Μητροπόλεως. Την μικρή τελετή της προσφοράς του ζωγραφικού έργου, πλαισίωσε τραγούδι που απέδωσε ομάδα κοριτσιών, ειδικά γραμμένο για τον Σεβασμιώτατο.
Ύστερα από τις καθιερωμένες και επιβεβλημένες αυτές ενέργειες μπήκε σε εφαρμογή -με εξαιρετικό ενθουσιασμό- ο εξαήμερος περιεκτικός σχεδιασμός με κέντρο αναφοράς την Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου.
Η κάθε Ομάδα, είχε ονομασία και εξειδικευμένο εκπαιδευτικό περιεχόμενο εμπνευσμένο από τη ζωή και τα θαύματα της Αγίας, που στο σύνολό τους συνέθεταν το βίο και την αγία πολιτεία της Οσίας του Θεού. Οι ονομασίες των Ομάδων, ήταν καταγεγραμμένες σε συλλογικά εργόχειρα των παιδιών που κοσμούσαν τον εξωτερικό και εσωτερικό διάκοσμο των κατασκηνωτικών σπιτιών. Οι δεκαμελείς Ομάδες ήταν: «Η Ι. Μονή της Αγίας στη Λυκόβρυση», «Τα μήλα του Παραδείσου», «Κυπαρίσσια», «Άγγελος Οδηγός», «Πηγή θαυμάτων», «Προσευχή Μυσταγωγία», «Κωνσταντινούπολη, «Νύμφη Χριστού» και «Αγάπη».
Ονομασίες των Ομάδων εμπνευσμένες από τον βίο της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου
Πρωινή έγερση, προσευχή, έπαρση της σημαίας από την νικήτρια -κατά την επιθεώρηση- Ομάδα υπό το άκουσμα του Εθνικού μας Ύμνου, πρωινό γεύμα, πρωινή παρουσίαση (ppt) - ομιλία, καθαριότητα χώρων και επιθεώρηση, κολύμπι, χειροτεχνίες και κατασκευές, χορωδία. Όλες, οι -με κυκλική εναλλαγή ανά ομάδες- πρωινές εκπαιδευτικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες σχετίζονταν με την Καππαδόκισσα θαυματουργό.
Πρωινή έγερση, προσευχή, έπαρση σημαίας
Πρωινό γεύμα, καθαριότητα, επιθεώρηση
Χειροτεχνίες
Χορωδία
Κολύμπι
Μετά το μεσημεριανό γεύμα, την μεσημβρινή ανάπαυση των παιδιών, και το απογευματινό, ακολουθούσαν αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριότητες, πάντα συνδεδεμένες με τη θεματική της περιόδου. Αθλοπαιδιές, παραδοσιακοί χοροί της Καππαδοκίας, της γενέτειρας της Αγίας, παιχνίδια γνώσεων ειδικά σχεδιασμένα για την εμπέδωση της γνώσης γύρω από τον βίο και τα βιώματα της Οσίας.
Αθλοπαιδιές
Παραδοσιακοί χοροί της Καππαδοκίας
Στο πλαίσιο της διδακτικής πραγματοποιήθηκε και προβολή ντοκιμαντέρ με θέμα το βίο της Οσίας και την πρώτη Μονή που ανεγέρθη επ’ ονόματι τής, μετά την άλωση της Πόλης το 1453, εδώ, στη Λυκόβρυση Αττικής. Στο πλαίσιο τη διδακτικής αυτής ταινίας έγινε αναφορά και στη θαυματουργή Εικόνα της Αγίας που αγιογραφήθηκε το 1919 υπό του Αγιαννανίτη Μοναχού π. Νεκταρίου, κατοπινού Οσιομάρτυρος της Μικρασιατικής Καταστροφής, η οποία και βρέθηκε στα χέρια της Κτητόρισσας της Μονής, Γερόντισσας Μελετίας το 1926, όταν της δόθηκε ως δώρο από τον Πνευματικό της. Το ντοκιμαντέρ, στο οποίο πρωταγωνίστησε ως συνεντευξιαζόμενη η ίδια η Καθηγουμένη της Ι. Μ. Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου, Γερόντισσα Παϊσία, ήταν παραγωγή της Μητροπόλεως, υπό τον σχεδιασμό και την επιμέλεια της Διευθύντριας, κας Ευαγγελίας Ψαρομμάτη, ειδικά για τις παιδαγωγικές ανάγκες του Περιβολιού.
Προβολή ντοκιμαντέρ με θέμα τον βίο της Αγίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου και την ιστορία της Ι. Μ. Λυκοβρύσεως Αττικής
Σπουδαία στιγμή της κατασκηνωτικής δράσης ήταν η ζωντανή παρουσία της επίσημης προσκεκλημένης, Καθηγουμένης της Ι. Μ. Λυκοβρύσεως Αττικής, Γερόντισσας Παϊσίας, η οποία και επισκέφθηκε τις εγκαταστάσεις. Μια ιδιαιτέρως συγκινητική και ενθουσιώδη υποδοχή επιφύλασσαν οι νέες της Μητροπόλεως Αττικής και Βοιωτίας στην Γερόντισσα. Η Καθηγουμένη συνδιαλέχθηκε με τα παιδιά, απάντησε σε καίριες ερωτήσεις αναφορικά με την Αγία, την ανέγερση της Μονής, τα θαύματα της Αγίας και το περίφημο περιοδικό που επικοινωνεί διεθνώς τα άπειρα θαύματα της Αγίας, και που φέτος κλείνει τα 64 έτη έκδοσης και συνδρομητικής κυκλοφορίας σε όλη την Ελλάδα και την Ομογένεια.
Η Καθηγουμένη της Ι. Μ. Οσίας Ειρήνης Χρυσοβαλάντου, Γερόντισσα Παϊσία, επισκέφθηκε το Περιβόλι της Σουμελά
Οι Ομαδάρχισσες εκφράζοντας τις ευχρηστίες και τον σεβασμό τους στη σεβάσμια Γερόντισσα δώρισαν ένα επίσης ζωγραφικό έργο που απεικόνιζε την τιμώμενη Αγία. Η Καθηγουμένη, ερχόμενη προσέφερε στα παιδιά, εκτός από το κέρασμα, και την πολύτιμη εμπειρία της προσωπικής γνωριμίας και συνδιάλεξης μαζί της. Πριν αναχωρήσει συνεχάρη την Διευθύντρια και τα Στελέχη και έκανε λόγο για το σπουδαίο έργο που επιτελείται υπό την πνευματική καθοδήγηση του Σεβασμιωτάτου.
Στην άκρως καρδιακή αυτή επικοινωνία των κοριτσιών με την Γερόντισσα συμμετείχαν και παλαιότερες Ομαδάρχισσες, σταθερά Στελέχη του Περιβολιού, και νυν οικογενειάρχισσες και μητέρες, που επισκέφθηκαν το Περιβόλι, ειδικά την ημέρα αυτή.
Τα «παλαίμαχα» Στελέχη επισκέφθηκαν, συνοδευόμενα από τα παιδιά τους, το Περιβόλι της Σουμελά
Μεστή συναισθηματικής φόρτισης, αμοιβαίου σεβασμού και εκτίμησης ήταν και η ενέργεια εκ μέρους των Ομαδαρχισσών, προσφοράς του αναμνηστικού δώρου προς την Διευθύντρια του Περιβολιού, κα Ευαγγελία Μ. Ψαρομμάτη.
Με αφορμή το πέρας των 100 ετών από τα τραγικά ιστορικά γεγονότα του 1923, και συνδυάζοντας συμβάντα και περιστατικά όπως το μαρτυρικό τέλος του αγιογράφου της θαυματουργής Εικόνος της Αγίας, το 1922 έξω από το Αϊβαλί, αλλά και δεδομένα όπως τη Μικρασιατική καταγωγή της Αγίας, (Καππαδοκία), και τον τόπο όπου αγίασε και κοιμήθηκε η Οσία Ειρήνη Χρυσοβαλάντου, την Κωνσταντινούπολη, δεν θα μπορούσε να μην γίνει αναφορά και ενδελεχές αφιέρωμα στο οδυνηρότερο γεγονός για τον Ελληνισμό στη νεότερη ιστορία. Το στοχευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των ημερών περιλάμβανε και μνεία στο εθνικό θέμα της Συνθήκης της Λωζάννης, και συγκεκριμένα στη σύμβαση και το άρθρο για την υποχρεωτική ανταλλαγή πληθυσμών που υπογράφηκε και εφαρμόστηκε πριν από 100 χρόνια, με αποτέλεσμα τον ολοκληρωτικό αφανισμό του Ρωμέικου στοιχείου από την Μικρά Ασία και την Ανατολική Θράκη, «νομιμοποιώντας» την αποσιώπηση της -υπό τραγικές συνθήκες- εκκαθάρισης των Χριστιανικών πληθυσμών και τον δια παντός ξεριζωμό τους από τη γενέτειρά τους.
Διάλεξη για την Συνθήκη της Λωζάννης και την υποχρεωτική ανταλλαγή πληθυσμών του 1923
Όπως άλλωστε έχει καθιερωθεί, μείζονα ιστορικά επετειακά θέματα, συνδεδεμένα με την Πίστη και την Παράδοση μνημονεύονται, αναλύονται και αναπτύσσονται παράλληλα, στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων στο Περιβόλι. Το παράλληλο αυτό θεματικό σκέλος για φέτος, είχε τίτλο:
«Από την Ανατολία στον Ελλαδικό χώρο, 100 χρόνια 1923 - 2023».
Το γεγονός αυτό πραγματοποιήθηκε και λειτούργησε συμπληρωματικά στις ενέργειες των Κατηχητικών Σχολείων της Μητροπόλεως. Η σύντομη αυτή «βομβαρδιστική» σε πληροφορία και υλικό δραστηριότητα έγινε προκειμένου τα παιδιά και οι νέοι της Μητροπόλεως να κινητοποιηθούν και να κινητροποιηθούν, ώστε να συμμετέχουν στον 2ο Μαθητικό Διαγωνισμό Καλλιτεχνικής Δημιουργίας που προκηρύχθηκε- εν είδη μνημοσύνου των προγόνων- με θέμα την υποχρεωτική ανταλλαγή των πληθυσμών, στο πλαίσιο της Συνθήκης της Λωζάννης, το 1923.
Δοθείσης της ευκαιρίας, πραγματοποιήθηκε παρουσίαση - επίδειξη του τρόπου ηλεκτρονικής αποστολής μεγάλων σε όγκο ψηφιακών αρχείων, με σκοπό τη διασφάλιση της συμμετοχής των διαγωνιζόμενων παιδιών στη κατηγορία του Διαγωνισμού «Ψηφιακή Δημιουργία».
Έτσι, μέσα από σειρά βιωματικών δραστηριοτήτων καλλιτεχνικών, μουσικών, θεατρικών, αθλητικών, μέσα από την ψυχαγωγία, την άθληση, τα παιδιά μας, φέτος, στο «Περιβόλι της Σουμελά 2023» έλαβαν γνώση και πληροφορίες για α) τη Μικρασιάτισσα Αγία, β) τον πρώτο -στην ιστορία- Ναό και την πρώτη Μονή που ανεγέρθηκαν προς τιμήν της, εδώ, στην Αττική και στην Εκκλησία μας, γ) καθώς και για το τραγικό «τέλος» του Ρωμέικου στην Αγιοτόκο γη και γενέτειρα της Αγίας, την Ιωνία, τον Πόντο και την Ανατολική Θράκη.
Εκτός από τις θεματικές δράσεις, τα κορίτσια της Μητροπόλεως, κατά τη διάρκεια της διαμονής τους στην κατασκήνωση παρακολούθησαν σύντομη εκπαίδευση στη συμμετοχή, την οργάνωση και τον συντονισμό Λιτανείας και άλλων τελετουργικών σχετικών με την Εκκλησία μας.
Τα κορίτσια εκπαιδεύονται στη «συμμετοχή στη Λιτανεία»
Καθοριστικό κομμάτι της καθημερινότητας της ζωής στο Περιβόλι της Σουμελά αποτέλεσε η βραδινή προσευχή, (Απόδειπνο) που πραγματοποιούνταν στον περίβολο του μικρού προσκυνηταριού της Αγίας Παρασκευής, καθώς και η τελετή υποστολής της σημαίας.
Όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με την προσευχή, πριν και μετά τα γεύματα, καθώς και σε ειδικές περιστάσεις, το κομποσκοίνι και την ευχή, την προσπάθεια για μια εν Χριστώ διαρκή στάση και συμπεριφορά, τη συμβίωση, την ευγένεια και τον σεβασμό, την κατανόηση και τη συγκαταβατικότητα, την αλληλοβοήθεια και την εκδήλωση της φιλίας, το ποιοτικό παιχνίδι και τον ευγενή ανταγωνισμό, την έκφραση του αυθορμητισμού και την ελεύθερη εκδήλωση των αγνών συναισθημάτων, αλλά και την απομάκρυνση από την υπερβολική χρήση τηλεφώνων, tablets και τηλεοράσεων, προσέφεραν ως εμπειρία στα παιδιά μας, μια μικρή γεύση από την πραγματική εν Χριστώ ζωή. Αυτός άλλωστε είναι και σκοπός, εδώ, στο Περιβόλι της Σουμελά.
Από την αποκάλυψη της «μυστικής φίλης»
Η Διευθύντρια επιλογίζοντας την πολυήμερη δράση, ανταπέδωσε τις ευχαριστίες προς τις άξιες, ταλαντούχες και ικανές συνεργάτιδες, τα Στελέχη του Περιβολιού, που με σταθερότητα, συνέπεια και αυτοθυσία, επί σειρά ετών, ανταποκρίνονται στο κάλεσμα της Μητροπόλεως και στο έργο της Εκκλησίας μας.
Τα Στελέχη «επί τον έργον»
Παράλληλα, ευχαρίστησε τα παιδιά για την παρουσία και τη συμμετοχή τους, για την συνεργατική στάση, την κόσμια συμπεριφορά και την εμπιστοσύνη που έδειξαν στις Ομαδάρχισσες και τους υπεύθυνους τους Προγράμματος.
Το Περιβόλι σε «χορευτικό»
Το «ευχαριστήριο» των Στελεχών στην Αρχηγό
Τέλος, ευχαρίστησε ενώπιον των παιδιών τον Πνευματικό Πατέρα της ευλογημένης αυτής οικογένειας, τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Αττικής και Βοιωτίας κ. Χρυσόστομο, σημειώνοντας πως η ακλόνητη πίστη, η υπομονή και η εργατικότητα είναι τα χαρακτηριστικά που πρέπει να μιμηθούμε από την φυσιογνωμία του Επισκόπου μας. Να σεβόμαστε τον «θεσμό» και να τιμούμε την «ευχή», είπε, αποχαιρετώντας τα παιδιά.
Καλή αντάμωση!